Kirjoittanut Petteri Haipola
Tutkimukset
- Tohtori Jon Taylor: havainnot, kokemukset ja tehdyt tutkimukset vuosina 1994 – 2006.
- Robert L Fitzpatrick: Myytti verkostomarkkinoinnin ansiomahdollisuudesta, 2005. pdf
- Verkostomarkkinoinnin tuottavuus jälleenmyyjien kannalta. pdf
- Petteri Haipola: Verkostomarkkinointi ja monitasomarkkinointi. Alan tilastoihin ja tutkimuksiin perustuva kannanotto verkostomarkkinoinnin tarpeellisuudesta, laillisuudesta, moraalista ja vaikutuksesta ihmissuhteisiin, 2006.
- Verkostomarkkinointiblogi, nimimerkki Mursis. Alan analyysiä ja kritiikkiä, yhtenä esimerkkiyrityksenä S2E Finland Oy eli entinen Move Networks Oy ja Well Nutrition vitamiineja myyvä Better Life konsepti.
- Teemu Mäntynen, Pyramidisivut. Verkostomarkkinoinnin kritiikkiä vuoteen 1998 asti. Havainnot pätevät yhä, sillä totuus ei koskaan katoa eikä verkostomarkkinointi muutu rakenteeltaan ja järjestelmänä. Sivusto on poistettu netistä.
Tilastot ja laskelmia
- Työministeriö/ Työvoimapalveluosasto/ Tietopalvelu- ja ammattiyksikkö: ”Yrittäjyyden uudet muodot”, ss. 46-50 verkostomarkkinointi. Oy Edita Ab, Helsinki 1997. Opasta on saatavilla lainaksi työvoimatoimistojen tietopalvelusta. Tieto vuoden 1997 alusta: ”Aktiivisia myyjiä verkostomarkkinoinnin piirissä meillä arvioidaan olevan noin 15 000 – 17 000. Päätoimisia heistä lienee vajaa 1000.” (s. 48)
- Työvoimahallinto, Ammattien ja ammattialojen haku, Suoramyyntityö/ Työllisyysnäkymät, 2003: ”Verkostomarkkinointiyrityksiä on Suomessa arviolta 30 – 40. Verkostomyynnissä toimii arviolta 20 000 jälleenmyyjää, joista vain 100 – 300 verkostomarkkinoi päätoimisesti.”
- Verkostomarkkinoijan työhön käyttämä aika ja raha, 2006.
- Suora- ja verkostomarkkinoinnin kautta myytävien tuotteiden osuus kotitalouksien kulutuksesta Suomessa (tilastot vuodelta 2004).
- Verkostomarkkinointiblogi, Mursis: Verkostomarkkinoinnin osuus kaupasta. (v. 2005)
- Digitoday, Markku Reiss, 1.6.2004, Tutkimus: Suoramyynti miellyttää suomalaisia. Tiedot: SSML:n markkinointipäällikkö, Elina Oksanen-Ylikoski.
Annetun tiedon mukaan Suomessa oli vuoden 2005 keväällä 75.000 suora- ja verkostomarkkinoijaa, joista osa on verkostomarkkinoijia. - Digitoday, Markku Reiss, Suoramyynti jatkaa kasvulinjalla, 21.4.2005.
Lainaus Suomen Suoramarkkinointiliiton markkinointipäällikön, Teemu Ylikosken, Digitodaylle antamasta tilastotiedosta koskien vuotta 2004: ”Suora- ja verkostomarkkinoinnissa toimivien jäsenyritysten jälleenmyyjien määrä kasvoi 7,5 prosenttia ja oli 75 000. Liiton jäsenyritykset edustavat noin 85 prosenttia kokonaismarkkinoista, joten alan kokonaisvolyymi myös muut kuin jäsenyritykset mukaan lukien oli noin 117 miljoonaa euroa ja alalla toimi noin 86 000 henkilöä.” - Suomessa toimivia verkostomarkkinointiyrityksiä.
- Suomen Suoramarkkinointiliiton jäsenyritykset vuonna 2005 liiton jaottelun mukaan toimialoittain. Suoramyynti 19, joista 18 verkostomarkkinointifirmaa.
- Amquix.info (Scott A Larsen) Amwayn tilastot ja tiedostot. Quixtar/ Alticor results 2005.
Quixtar income statistics.
Quixtar documents -2005. - Amwayn tilastoja suomeksi:
- Perinteisten yritysten lopettaneiden määrä tutkimusten mukaan, Lähteet:
http://www.amquix.info/pdfs/small_business_faqs.pdf
SBA, U.S. Small Business Administration, Small Business –Frequently Asked Questions.
http://www.startupjournal.com/columnists/startupqa/20031222-qa.html
New Ventures Succeed More Often Than Not By PAULETTE THOMAS.
Robert L Fitzpatrick, Myytti verkostomarkkinoinnin ansiomahdollisuudesta
T. Mäntynen, Pyramidisivut, Tietoa konkursseista. - Petteri Haipola, Lähteet ja suositeltavaa luettavaa Johdannon lopussa: tilastojen analysointia.
Tätä artikkelia ei enää päivitetä (01.05.2007), joten katso edellä mainitun Johdanto-artikkelin lopussa olevaa tilastoa ja sen analysointia.